W okresie wiosny i jesieni jesteśmy narażeni na przeziębienie. Przyczyn można się doszukiwać w zmiennej temperaturze i licznych wiatrach i deszczach. Kiedy już nas dopadnie choroba, często się zastanawiamy: leczyć się domowymi sposobami, czy też wziąć antybiotyk na przeziębienie?

Domowe sposoby na przeziębienie

Za domowymi sposobami przemawiają mniej inwazyjne dla organizmu środki. I tak jedną z tradycyjnych metod na zmniejszanie skutków przeziębienia jest domowej roboty syrop z cebuli. Tak, cebuli! Kroimy dwie-trzy duże cebule w plasterki, układamy kilkoma warstwami do litrowego czystego słoik. Każdą warstwę zasypujemy cukrem, a samą górę także posypujemy cukrem i odstawiamy w ciepłe miejsce na kilka godzin do kilku dni. Pod wpływem temperatury cebula puści zdrowy sok, a on zmieszany z cukrem stworzy smaczny i leczniczy syrop. Nawet dzieci piją go ze smakiem.

Dobrym sposobem na przeziębienie jest także syrop z mniszka lekarskiego. Można go przygotować tylko wiosną, kiedy kwitną owe rośliny. Zbieramy 10 litrów świeżych żółtych kwiatów, oczyszczamy je z robaków i zabrudzeń. Najlepiej wysypać zebrane kwiaty na gazetę na słońcu i po godzinie większość małych czarnych robaczków samodzielnie wyjdzie. Tak przygotowane rośliny zalewamy w dużym garnku zimną wodą, a następnie zagotowujemy na małym ogniu. Gotujemy przez kilka godzin i odstawiamy na dwa-trzy dni do chłodnego miejsca. Po tym czasie odcedzamy wywar i zagotowujemy go, dodając około kilograma cukru. Tak przygotowany syrop zlewamy do czystych słoiczków i pasteryzujemy go kilka minut. Przegotowane słoiczki z syropem można trzymać nawet do roku.

Kolejnym domowym sposobem jest nalewka z czosnku. Do jej zrobienia potrzebujemy kilku główek czosnku i czysty alkohol. Drobno pokrojony czosnek lub sprasowany czosnek zalewamy alkoholem i zlewamy do buteleczki. Następnie odstawiamy w zacienione miejsce i odczekujemy kilka tygodni, aby właściwości czosnku przesiąkły w alkohol. Po kilku tygodniach, tak otrzymaną nalewkę dawkujemy po kilka kropli na dzień do posiłku. Nalewka z czosnku to naturalny antybiotyk na przeziębienie, lecz czasem, gdy domowe sposoby nie pomagają, powinniśmy udać się do specjalisty.

Antybiotyk na przeziębienie

Lekarz po zrobieniu wywiadu z nami, zbadaniu nas i dowiedzeniu się, czym się leczyliśmy do tej pory, przepisze najodpowiedniejszy lek. Najczęściej będą to medykamenty, które wspomagają szybszy proces przechodzenia przeziębienia. Rzadko kiedy przepisze nam antybiotyk na przeziębienie, ale powinniśmy zaufać jego diagnozie. Jeśli lekarz uważa, że tylko to pomoże w leczeniu przeziębienia, to bez wahania powinniśmy udać się do najbliższej apteki i wykupić leki.

Obojętnie, czy zdecydujemy się na domowe sposoby radzenia sobie z przeziębieniem, czy też zawierzymy lekarzowi, który przepisze nam antybiotyk na przeziębienie, w każdym z tych przypadków nie zapominajmy o ciepłej kąpieli, łóżku z czystą pościelą, herbacie z cytryną i imbirem oraz dobrym odżywianiu się. Te zabiegi na pewno nie zaszkodzą naszej kuracji, a jest duże prawdopodobieństwo, że będą pomocne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here