Ciąża, to nie tylko okres oczekiwania na dziecko. Jest to również czas, który został dany przyszłym rodzicom, aby mogli odpowiednio przygotować się do przyjścia na świat swojego potomka. W przypadku rodziców, którzy spodziewają się już kolejnego dziecka, z całą pewnością będzie to łatwiejszy proces, niż dla tych, którzy spodziewają się swojego pierworodnego. Jak zatem odpowiednio przygotować się na to wydarzenie?

Szkoła rodzenia

Wiele małżeństw swoje pierwsze kroki w byciu rodzicami, kieruje do szkoły rodzenia. To właśnie tam, zarówno mamusie, jak i tatusiowie, będą mogli nauczyć się, jak odpowiednio oddychać i zachowywać się podczas porodu, a następnie jak karmić, przewijać dziecko i ogólnie, jak radzić sobie w różnych sytuacjach, z którymi niejednokrotnie będą musieli się zmierzyć. Mamy tutaj na myśli kolki, które są zmorą wielu rodziców, ale również i zaparcia u dziecka, omawianie tematów, jak radzić sobie w przypadku choroby i wiele, wiele innych przydatnych informacji.

Oprócz uczęszczania do szkoły rodzenia, wielu przyszłych rodziców zakupuje licznie literaturę na temat wychowania dziecka, jego odżywiania i prawidłowego rozwoju.

Wyprawka dla niemowlaka do szpitala

Ważnym aspektem, budzącym obawy wśród przyszłych mam, jest prawidłowo przygotowana wyprawka dla niemowlaka do szpitala. Oczywiście ten temat z całą pewnością będzie omawiany w szkole rodzenia, jednak warto jeszcze porozmawiać z doświadczonymi koleżankami, które ten etap w życiu mają już za sobą i podpytać o szczegóły.

Macierzyństwo to wielka odpowiedzialność

Macierzyństwo to wielka odpowiedzialnośćMacierzyństwo, dla wielu kobiet, czy oczywiście tacierzyństwo dla mężczyzn, kojarzy się z wielką odpowiedzialnością, a co za tym idzie, niejednokrotnie przeraźliwie boją się tego, czy sobie poradzą, czy będą dobrymi rodzicami i czy w ogóle nadają się do tej roli. Lęk i obawa są jak najbardziej naturalną rzeczą, jednak pamiętać należy o tym, że nikt tak naprawdę nie rodzi się rodzicem i każdy tej roli musi się po prostu nauczyć.

Ponadto pamiętajmy, że nie jesteśmy w tym wszystkim sami. Jeżeli nie możemy liczyć na pomoc rodziców, czy teściów, zawsze istnieje możliwość zwrócenia się do położnej, która wesprze nas w pierwszych dniach, naszego bycia rodzicami i poinstruuje, jak powinniśmy obchodzić się z naszym maleństwem. W przypadku kobiet, które karmią piersią, ważne jest też zaznajomienie się z produktami, których nie powinny jeść w trakcie karmienia, ponieważ mogą one powodować u malucha kolki, co jak wiadomo jest bardzo niepożądane.

Przygotowania do porodu

Aby odpowiednio przygotować się do porodu kobieta powinna być przede wszystkim odpowiednio zdyscyplinowana. Oprócz spraw oczywistych takich jak odpowiednia i dieta i ogólne dbanie o siebie niezbędnych jest także kilka innych czynników. Odpowiednie przygotowanie się do porodu zwiększa szanse na jego znaczne ułatwienie oraz skrócenie. Dobrym pomysłem jest chociażby regularne ćwiczenie mięśni Kegla. Dzięki temu poród naturalny przebiegnie w łagodniejszy i mniej inwazyjny sposób. Ważne jest także zachowanie dobrej kondycji przez przyszłą matkę.

Pierwsze chwile na świecie

Pierwsze chwile na świecie są dla dziecka bardzo ciężkie. Należy bowiem pamiętać, że ostatnie 9 miesięcy spędziło ono w całkowicie innych warunkach. Organizm przyzwyczaił się a teraz nagle musi stawić nowemu wyzwaniu i całkowicie zmienić swoją pracę. Poza tym, zmiana następuje bardzo szybko, wręcz błyskawicznie. Wszystko to ma wpływ na odpowiednią adaptację do nowego środowiska. Razem z pierwszym oddechem następują nieprawdopodobne zmiany w układach krążeniowym oraz oddechowym i noworodka. Zmiany w funkcjonowaniu są gigantyczne i trudno jest opisać w jednym, krótkim artykule.

Kiedy można zabrać dziecko do domu?

Kiedy można zabrać dziecko do domu?Wszyscy świeżo upieczeni rodzice zastanawiają się po jakim okresie czasu od porodu będą mogli zabrać swoją pociechę do domu. W szpitalu dziecko ma oczywiście zapewnioną doskonałą opiekę medyczną i jest ona niezbędna w pierwszych godzinach życia, jednak każdy marzy o tym, aby z całą rodziną znaleźć się jak najszybciej we własnym domu. Po porodzie siłami natury najczęściej dziecko może opuścisz szpital po 2 dobach. Jeśli był to poród metodą cesarską powrót może być możliwy dopiero po czterech dniach.

Prawidłowa dieta dla niemowlaka

Jeśli chodzi o prawidłową dietę dla niemowlaka to przyjęło się, że dziecko przez około pół roku powinno być karmione wyłącznie piersią matki. Mniej więcej w okolicach czwartego miesiąca życia można powoli rozpoczynać rozszerzać dietę dziecka o nowe pokarmy. Warto skonsultować jednak tę decyzję z lekarzem. W diecie dla niemowlaków oprócz dostarczania odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych ważna jest także odpowiednia konsystencja podawanych dań.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here