Każdy właściciel kota wie, że aby jego pupil żył długo i cieszył się dobrym zdrowiem, potrzebuje odpowiedniego żywienia. Często jednak mamy problemy z wyborem właściwej karmy dla swojego zwierzęcia.

Koty to z natury drapieżniki, a to oznacza, że podstawowym składnikiem ich diety są produkty pochodzenia zwierzęcego. Karma dla kotów przede wszystkim powinna być bogata w białko zwierzęce. Najlepiej, by stanowiło ono ponad 50% karmy, kolejne 25-30% karmy powinny stanowić tłuszcze, natomiast węglowodanów nie powinno być więcej niż 8%. Najlepiej wybierać karmy zawierające niewielki dodatek warzyw i owoców.

Rodzaje karm dla kotów

Najpopularniejszymi rodzajami karm dla kotów są karmy mokre i karmy suche. Karmy mokre to karmy o wilgotności na poziomie około 80%. Karmy mokre dobrej jakości zawierają 70-80% mięsa, dzięki czemu dostarczają zwierzęciu odpowiednią ilość białka i wody. Takie karmy są pachnące i stanowią prawdziwy przysmak dla naszego pupila.

Karmy suche stanowią najtańszy rodzaj pożywienia dla kotów. Podawanie zwierzęciu jedynie suchej karmy nie jest dobrym rozwiązaniem. Najlepiej karmić kota na przemian karmą mokrą i suchą. Wybierając karmy suche należy kierować się wysokim procentem zawartości mięsa w składzie oraz jak najmniejszą zawartością zboża. Należy zapewnić też zwierzęciu stały dostęp do miski z wodą.

Nie każdy kot potrzebuje tego samego rodzaju karmy. Karmę dla kota należy dopasować do zapotrzebowań zwierzęcia. Przede wszystkim należy ją dostosować do wieku zwierzęcia. Oddzielne karmy są produkowane dla kociaków, inne dla dorosłych kotów, jeszcze inne dla seniorów. Inną kamę powinny spożywać koty aktywne, inną domowe „kanapowce”. Są też specjalne karmy dla kotów z problemami zdrowotnymi.

Warto zwrócić też uwagę na smak karmy. Jedne koty preferują karmy drobiowe, inne z rybami, jeszcze inne z cielęciną czy z wołowiną.

Gdzie kupować karmy dla kotów

Zanim dokonamy zakupu karmy dla kota, należy zwrócić uwagę na jej skład. Nie warto oszczędzać na karmach, najlepiej wybierać karmy wysokiej jakości. Unikajmy kupowania karm w supermarketach lub na przecenach w Internecie. Karma powinna pochodzić od dobrego producenta, powinna zawierać szczegółowe informacje o składzie. Po karmy dla kotów najlepiej udać się do weterynarza lub do sklepu zoologicznego. Takie karmy zawierają porządną ilość mięsa, nie występują w nich sztuczne składniki i wypełniacze typu popiół.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here