Wszystko dookoła nas, co nas otacza ulega zmianie. Niektóre rzeczy lub sprawy zmieniają się tak szybko, że czasem nie jesteśmy wstanie za tym nadążyć. Jeśli chodzi o sprawy związane z porodem i profilaktyką niemowlęcia również często wprowadzane są drobne korekty. Dotyczy to również podawania witaminy K. Do pewnego czasu witamina K po porodzie była podawana w formie domięśniowego zastrzyku lub na życzenie rodziców doustnie, w ciągu kilku godzin tuż po narodzinach. Niemowlęta, które były karmione piersią musiały przyjmować witaminę K w kroplach dalej między 2 tygodniem, a 3 miesiącem życia. Dawkowanie to nie dotyczyło dzieci, które karmione były mlekiem modyfikowanym, gdyż w/w mleko tą witaminę w swoim składzie zawiera.

Witamina K po porodzie – Nowe zasady

Sposób podawania witaminy K noworodkom zmienił się po 2016 roku, gdzie zrezygnowano z podawania jej miedzy 2 tygodniem, a 3 miesiącem życia. Od tej pory każdy noworodek powinien otrzymać 1 mg witaminy K w postaci domięśniowego zastrzyku, w czasie nie dłuższym niż 5 godzin od momentu przyjścia na świat. Stwierdzony został fakt przez specjalistów, że jest to najlepsza forma, która jest wstanie zapewnić dziecku odpowiednią porcję tej witaminy. Forma podawania witaminy dotyczy również dzieci urodzonych przedwcześnie. Są tu jednak ściśle określone normy jaką ilość preparatu powinno otrzymać dziecko w stosunku do swojej wagi.

  • Masa 500 g –1000 g – 0,2 mg witaminy K,
  • Masa 1001 g –1500 g – 0,3 mg witaminy K,
  • Masa powyżej 1500 g – 0,5 mg witaminy K.

Witamina K po porodzieIstnieje możliwość nie wyrażenia zgody przez rodzica na formę zastrzyku domięśniowego, wtedy dziecko powinno otrzymać 2 mg witaminy doustnie. Jednak lekarze odradzają przed doustnym podawaniem witaminy K, iż istnieje możliwość, że noworodek nie przyjmie odpowiedniej ilości witaminy. W sytuacji, w której od godziny podania preparatu noworodek uleje lub zwymiotuje, konieczne jest powtórzenie podania dawki. W innym wypadku witamina nie będzie spełniać swojej roli, którą jest ochrona noworodka przed chorobą krwotoczną czyli niebezpiecznymi krwawieniami wewnętrznymi. Nowo narodzone dzieci mają bardzo małe stężenie witaminy K we krwi, czym spowodowane jest słabe krzepnięcie krwi. Witamina K ma bardzo duże właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, przyspiesza gojenie się ran, a także uszczelnia naczynia krwionośne, zapobiega wapnieniu się żył i pomaga w mineralizacji kości.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here