Co roku, raka piersi diagnozuje się u blisko 1,5 mln kobiet. Niejednokrotnie jednak zbyt późno, by możliwe było jego skuteczne wyleczenie. USG piersi to w pełni bezpieczne badanie ultrasonograficzne, które pozwala wczesne wykrycie i rozpoznanie niepokojących zmian.  Jak wygląda badanie i kiedy je wykonać? Sprawdźmy!

Czym jest USG piersi?

USG piersi, zwane również sonomammografią, to badanie obrazowe pozwalające na diagnostykę struktury wnętrza piersi. Opiera się na ultradźwiękach – niesłyszalnych i nieinwazyjnych dla człowieka falach akustycznych o wysokiej częstotliwości. W związku z tym badanie to może być wykonywane wiele razy, nawet w krótkich odstępach czasowych. Jest bezpieczne dla kobiet w ciąży i tych w okresie laktacji.

Metody powiększania piersi – najważniejsze informacje znajdziesz na: http://www.rp.pl/Styl-zycia/170629225-Wszystko-co-powinnas-wiedziec-o-powiekszaniu-piersi.html#ap-1.

USG piersi – jak wygląda badanie?

Jak wygląda badanie USG piersi? W celu przeprowadzenia sonomammografii, pacjentka proszona jest o zdjęcie wszystkich ubrań od pasa w górę. Następnie układa się na plecach na leżance, zakładając ramię pod głowę. Przed przyłożeniem głowicy aparatury do piersi, lekarz smaruje ją specjalnym żelem. Następnie punktowo przesuwa urządzenie po badanym obszarze, uwzględniając także stan węzłów chłonnych w dołach pachowych. Na podstawie odtworzonego obrazu struktury piersi lekarz dokonuje oceny i podejmuje decyzję co do dalszych etapów leczenia.

USG piersi to badanie, które nie wymaga specjalnego przygotowania. Zaleca się jednak, by przeprowadzać je w okresie pierwszych 10 dni cyklu. Więcej informacji na: https://www.kliniki.pl/usg-piersi/.

Kiedy wykonać USG piersi?

USG piersi wykazuje się wysoką skutecznością przede wszystkim w badaniu struktury zbudowanej głównie z tkanki gruczołowej. W związku z tym, zalecana jest kobietom między 20. a 40 – 50. rokiem życia.

Kiedy wykonać USG piersi? W celach profilaktyki badanie powinno być wykonywane co 2 lata (do 30 roku życia) lub corocznie (po przekroczeniu 30 lat). Należy je również przeprowadzić w momencie wykrycia podczas samobadania niepokojących zmian (guzki, zgrubienia), odczuwania bólu piersi lub zaobserwowania wydzieliny z brodawki sutkowej. Sonomammografia zalecana jest także kobietom po urazach piersi, z obciążeniem genetycznym, stosującym antykoncepcję lub terapię hormonalną, jako badanie uzupełniające MMA, w razie podejrzenia torbieli mlecznej i w trakcie ciąży.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here