Toksoplazmoza to bardzo popularna choroba pasożytnicza u ludzi, która jest wywołana przez pierwotniaka o nazwie Toxoplasma gondii. Nie wiedząc o tym, gdyż choroba rzadko daje objawy, połowa kobiet ma w swoim organizmie przeciwciała. Nie są one świadome tego, że są już odporne, z powodu przebycia powyższej choroby – nie musza obawiać się zakażenia. Bardzo niebezpieczna natomiast jest toksoplazmoza dla kobiet w ciąży. W zagrożeniu nie jest matka lecz płód, dlatego każda kobieta mająca w swoich planach zostanie matką, musi wykonać badania na obecność przeciwciał, aby w razie czego uniknąć zarażenia się w czasie ciąży.

Toksoplazmoza w ciąży

Toksoplazmoza w ciążyBezpośrednimi żywicielami pierwotniaka Toxoplasma gondii jest większość ssaków oraz ptaki. Największe zagrożenie stanowią koty, to właśnie od nich można najszybciej się zarazić, zwłaszcza gdy karmione są surowym mięsem bądź polują na gryzonie. Bezpieczne i nie stanowiące ryzyka są koty domowe, które nie wychodzą na zewnątrz bądź nie są karmione surowym mięsem lub takie, które miały już kontakt z pasożytem i wytworzyły w swoim organizmie przeciwciała. Toksoplazmozą możemy zarazić się nie tylko przez kontakt ze zwierzęciem, ale także przez zjedzenie surowego mięsa, wypicie zanieczyszczonej wody lub niepasteryzowanego świeżego mleka, a także w bardzo rzadkich przypadkach poprzez transfuzję krwi lub transplantację organu.

Toksoplazmoza wrodzona

W powyższych przypadkach mowa jest o toksoplazmozie nabytej. Jednak jeśli do zakażenia dochodzi podczas życia płodowego od chorej matki, mówimy o toksoplazmozie wrodzonej. Żeby sprawdzić czy kobieta przechodziła wcześniej w swoim życiu toksoplazmozę należy wykonać przed lub na początku ciąży badania, które to wykażą. Obecność przeciwciał IgG wykaże, ze miała z nią do czynienia w przeszłości. Pojawiają się one we krwi nawet po najczęściej bezobjawowym przebyciu choroby i utrzymują się nawet do końca życia. Jeśli test na obecność przeciwciał wykaże ich brak, badanie należy powtarzać co 3 miesiące.

Najniebezpieczniejsza w skutkach jest toksoplazmoza w ciąży we wczesnych jej etapach. Najniebezpieczniejsza w skutkach jest toksoplazmoza w ciąży we wczesnych jej etapach.

  • I trymestr- poronienie,
  • II trymestr- wady oka lub układu nerwowego,
  • III trymestr- powiększenie wątroby lub anemia.

 

Większość dzieci, mimo zakażonego organizmu matki, rodzi się całkowicie zdrowych

Po wykonaniu badań i otrzymaniu wyników, gdzie badane są dwa rodzaje przeciwciał – IgG i IgM, należy dokonać interpretacji.

  • IgG (ujemne) i IgM (ujemne) – kobieta nie przechodziła infekcji, nie jest odporna. W ciąży powinna wykonywać badania co 3 miesiące;
  • IgG (dodatnie) i IgM (ujemne) – kobieta w przeszłości przechodziła infekecję. Gdy IgG jest znacznie podwyższone, należy powtórzyć badanie po 3 tygodniach. Jeżeli poziom jest taki sam, nie trzeba go już kontrolować, ale jeśli rośnie – należy rozpocząć leczenie;
  • IgG (ujemne) i IgM (dodatnie) – kobieta ma świeżą infekcję, należy zgłosić się do lekarza;
  • IgG (dodatnie) i IgM (dodatnie) – kobieta prawdopodobnie niedawno przechodziła infekcję, możliwe leczenie.

Ilość przeciwciał IgG wskazuje na to, jak dawno miała miejsce ewentualna infekcja. Niska ilość, mówi o niedawno przebytej chorobie, wysoka ilość, choroba przebyta dłuższy czas od wykonania badania. Jeżeli wyniki badań wskażą, że na krótko przed zajściem w ciąże bądź na jej początku doszło do zakażenia, niezbędne będzie leczenie lekami, które zalecane jest przyjmować do końca ciąży. Leczenie ma za zadanie przede wszystkim zmniejszenie przeniknięcia pierwotniaków przez łożysko do rozwijającego się płodu.

Przestrzegajmy poniższych zasad

Jeśli mamy świadomość, że istnieje ryzyko zarażenia się tymże pierwotniakiem, należy bezwzględnie przestrzegać dość rygorystycznych zasad:

  • zakaz jedzenia surowego mięsa w postaci tatara i krwistego befsztyku, także próbowania podczas doprawiania,
  • należy dokładnie myć przybory kuchenne typu: deska do krojenia czy też nóż, przed krojeniem innych składników,
  • należy dokładnie myć owoce i warzywa przed ich spożyciem,
  • nie należy pić mleka prosto od krowy,
  • należy unikać kontaktu z kocimi odchodami. Kuwetę należy sprzątać i dezynfekować codziennie tylko w GUMOWYCH RĘKAWICZKACH lub na czas ciąży wyznaczyć innego członka rodziny do wykonywania tej czynności,
  • należy zabronić kotu chodzenia po stole lub choćby polizania pokarmu, który zamierzasz zjeść,
  • kota nie należy przytulać, całować ani też spać z nim w jednym łóżku. Po zabawie z nim należy bardzo dokładnie umyć ręce,
  • praca w ogrodzie lub zabawa z dzieckiem w piaskownicy TYLKO W RĘKAWICZKACH. Po zakończeniu dokładnie należy umyć ręce.

Jak wynika z powyższych informacji toksoplazmoza podczas ciąży to nie przelewki. Należy zwracać szczególną uwagę na przestrzeganie w/w zasad, aby zminimalizować ryzyko zakażenia się tą chorobą, W szczególności należy pamiętać, aby przed planowaną ciążą lub na jej początku wykonać niezbędne badanie na wykazanie przeciwciał w organizmie. Jeśli posiadamy kota to najlepiej by było na czas ciąży odstawić jakiekolwiek czynności z nim związane, w tym niestety pieszczoty.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here