Soczewki kontaktowe to metoda korekcji różnych wad wzroku, np.: astygmatyzmu, prezbiopii czy daleko- i krótkowzroczności. Jest to wyrób medyczny, całkowicie bezpieczny dla oczu i wygodny w noszeniu, pod warunkiem, że został on dobrany w salonie okulistycznym, gdzie przeprowadza się szczegółowe badania wzroku i określa jego indywidualne parametry.

Soczewki kontaktowe, takie jak: Ultraflex, to wyjątkowo wygodna metoda korekcji różnych wad wzroku. Na komfort ich noszenia wpływa: dobieranie soczewek u okulisty, przestrzeganie higieniczny i podstawowych zasad ich pielęgnacji oraz respektowanie terminów ich użytkowania.

Dobieranie soczewek w salonie okulistycznym

Soczewki kontaktowe, niezależnie od rodzaju występującej wady, zawsze powinny być dobierane w salonie okulistycznym. Oczy różnią się od siebie kształtem, stopniem nawilżenia a nawet składem łez. Zdarza się również, że natężenie wady wzroku w oku lewym i prawym jest inne, czego nie da się określić bez przeprowadzenia dokładnego badania. Specjalista po przeprowadzeniu czynności diagnostycznych może precyzyjnie określić natężenie wady, dobrać odpowiednie parametry soczewek, a także stwierdzić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań co do ich użytkowania. Na wizycie okulistycznej poszerzonej o dobór soczewek, pacjent dowiaduje się również w jaki sposób bezpiecznie zakładać i zdejmować soczewki, a także w jaki sposób je pielęgnować i czyścić.

Pielęgnacja i czyszczenie soczewek kontaktowych

Codzienne czyszczenie szkieł kontaktowych jest szczególnie istotne dla użytkowników soczewek do wielokrotnego użytku, czyli miesięcznych lub dwutygodniowych. W ciągu dnia na ich powierzchni gromadzi się brud oraz osady białkowe. Noszenie zanieczyszczonych soczewek zwiększa ryzyko przedostania się do oka drobnoustrojów, które mogą nie tylko je podrażnić, ale i spowodować groźne infekcje. Do czyszczenia szkieł kontaktowych stosuje się specjalnie do tego przeznaczone płyny, które można kupić u okulisty. Niezależnie od rodzaju soczewek, ich zakładanie i zdejmowanie powinno być również poprzedzone dokładnym myciem i osuszeniem rąk, najlepiej niestrzępiącym się ręcznikiem.

Soczewki jednodniowe, miesięczne

Soczewki kontaktowe mają określony termin użytkowania, którego nie należy przekraczać. Zasypianie w soczewkach jednodniowych bądź noszenie ich przez kilka dni (a nie przez jeden dzień, jak jest to wskazane) może prowadzić do poważnych podrażnień oczu, a tym samym uczucia dyskomfortu w trakcie ich noszenia. Dodatkowo soczewka stosowana dłużej niż jest to zalecane zwykle przesusza się, a wówczas oczy pieką, zaczerwieniają się, a pacjent odczuwa kłujący ból w oku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here