Co na trądzik? To pytanie często pada w wielu gabinetach dermatologicznych. Ogromna liczba osób, dotkniętych tego rodzaju problemami skórnymi, szuka skutecznego sposobu na to, jak pozbyć się pryszczy. Które metody i środki warto przetestować przy takich dolegliwościach? Czy maść na trądzik to dobre rozwiązanie?

Objawy i przyczyny trądziku

Zdecydowana większość osób w okresie dojrzewania cierpi na pojawiające się na skórze niedoskonałości, których przyczyną jest produkcja zbyt dużej ilości łoju. Mogą mieć one różną postać, wielkość, częstotliwość występowania, stadium zaawansowania – u niektórych to drobne zaskórniki (czyli ciemne punkciki), u innych zaś mniejsze lub większe krostki, grudki, owrzodzenia, a nawet torbiele. Najczęściej są one w kolorze czerwonym lub ciemnoróżowym i atakują skórę twarzy, ale także pleców, ramion, szyi, brzucha. Poza najpowszechniejszym trądzikiem młodzieńczym, występuje również jego inna odmiana, typowa dla osób dorosłych, zwłaszcza po 30. roku życia. Warto dodać, że tego rodzaju problemy dermatologiczne dotyczą obu płci, choć częściej pacjentami są kobiety.
Co powoduje pojawianie się pryszczy? Za głównego winowajcę uznaje się hormony. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie jest to jedyny powód schorzenia. Bardzo duże znaczenie ma również tryb i styl życia danego pacjenta. Chodzi tu przede wszystkim o złe odżywianie się i stosowanie szkodliwych używek. Na występowanie pryszczy może wpływać także zmęczenie, brak snu, osłabienie organizmu nadmiarem obowiązków lub nieodpowiednia pielęgnacja cery.

Co na trądzik?

Bez względu na to, jaką trądzik ma formę i kiedy się pojawi, każda z dotkniętych nim osób zastanawia się, jak pozbyć się pryszczy. Wszelkie niedoskonałości są problemem zdrowotnym wymagającym leczenia, a na dodatek, z powodu zakłócenia estetyki wyglądu, wpływają często na obniżenie samooceny. Sposobów radzenia sobie z tym kłopotem jest wiele – nie każda z metod sprawdzi się jednak u każdego pacjenta. W bardziej zaawansowanych stadiach dermatolodzy zalecają antybiotyki, środki hormonalne lub leki sterydowe. W przypadku bardzo dużej liczby osób pomocna może okazać się maść na trądzik. Produkt ten służy do miejscowego stosowania i zawiera zwykle siarkę, tlenek cynku lub nadtlenek benzoilu. Ich właściwości pozwalają na leczenie stanów zapalnych, owrzodzeń i obrzęków, usuwanie przebarwień i wypukłości, gojenie i zapobieganie powstawaniu wszelkich blizn, śladów itp. Maść na trądzik to z reguły niedrogi środek, dostępny bez recepty, przez co nie ma problemu z jego zakupem. Oczywiście zaleca się wizytę u specjalisty, który dokona odpowiedniej analizy stanu skóry i oceni, jaka metoda przeciwdziałania pryszczom będzie najskuteczniejsza.
Trzeba też pamiętać, że stosowanie nawet najlepszej maści na trądzik lub jakiegokolwiek innego leku musi być wsparte odpowiednią pielęgnacją i przede wszystkim higieną. Cera problematyczna wymaga używania kosmetyków do skóry trądzikowej, takich jak kremy, toniki czy żele. Warto także spróbować domowych metod przy wykorzystaniu ziół, zwłaszcza rumianku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here