Polipy w nosie są mniej niebezpieczne niż polipy w krtani. Potrafią tylko trwale zmienić barwę głosu, doprowadzić do kłopotów z odróżnianiem smaków oraz ewentualnie do zmian nosa. Z kolei polipy krtani powszechnie ulegają złośliwieniu, więc należy leczyć je ja najszybciej. Polipy nosa oraz krtani to miękkie, guzowate twory powstające ze śluzówki, która jest przerobiona przez stan zapalny. Polipy nosa zwykle są usytuowane przy ujściu zatok do nosa oraz w miarę rozrastania się doprowadzają do jego zmian. Z kolei polipy krtani zazwyczaj lokują się po jednej stronie krtani, na strunach głosowych.

Polipy w nosie oraz w krtani – etiologie

Etiologie występowania polipów nosa oraz krtani nie zostały jeszcze dobrze poznane, znane są jednak elementy ryzyka ich wzrostu. Do elementów sprzyjających tworzeniu polipów nosa należą długotrwałe procesy zapalne błony śluzowej nosa oraz zatok. Poza tym powszechnie rozwijają się one u osób chorujących ze względu na astmę oskrzelową, cierpiących na mukowiscydozę oraz z uszkodzonym układem immunologicznym. Polipy nosa potrafią się pojawiać również przy przewlekłym katarze u chorych z alergią. Elementem ryzyka są także wszystkie substancje drażniące, np. papierosy lub chemikalia. Polipy w nosie potrafią być również symptomem nietolerancji niesteroidowych preparatów przeciwzapalnych (niejednokrotnie aspiryny). Rzadką etiologią ich wzrostu jest uzależniony genetycznie zespół nieruchomych rzęsek. Z kolei polipy krtani występują powszechnie u osób, które pracują głosem, np. u nauczycieli lub wokalistów. Wtedy polipy są efektem przeciążania fałdów głosowych. W toku ich występowania istotną funkcję odgrywają również substancje drażniące – przede wszystkim tytoń.

jakie zagrożenia niosą polipy krtani i nosa

Polipy w nosie oraz w krtani – objawy

1. wodnisty czy ropny katar, który spływa po bocznej ścianie gardła
2. utrudnione jest naturalne oddychanie, przez co osoba cierpiąca często oddycha przez usta
3. pojawiają się kłopoty z odróżnianiem zapachów, niektórzy potrafią nawet zupełnie utracić węch
4. może dojść do zmiany barwy głosu – jest on mało wyraźny oraz niski (pacjent „mówi przez nos”)
5. powszechnie zdarzają się bezdechy nocne (chrapanie) podczas snu
6. nos ulega zniszczeniu – staje się niezwykle duży
Dodatkowo może dojść do wzrostu wad zapalnych dróg oddechowych, takich jak zapalenie oskrzeli. Z kolei u dzieci polipy nosa potrafią służyć częstym zapaleniom ucha wewnętrznego. W przypadku polipów krtani pojawia się suchość w gardle oraz uczucie, iż tkwi w nim pewna przeszkoda.

Polipy w nosie oraz w krtani – diagnostyka

W wypadku polipów w nosie wykonywa się badanie laryngologiczne za pomocą specjalnego wziernika nosowego.
Przy podejrzeniu polipów w krtani, wykonywa się badanie stroboskopowe krtani. Specjalista wprowadza do wcześniej znieczulonego gardła stroboskop – aparat emitujący światło przerywane. Podczas analizowania na ekranie monitora pokazują się w wielkim powiększeniu krtań pacjenta oraz fałdy głosowe. Również przy badaniu polipów nosa, jak i krtani można zastosować fiberoskopię – badanie wykonywane za pomocą niezwykle małego endoskopu (fiberoskopu), który umożliwia sprawdzenie w powiększeniu jamy nosowo-gardłowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here