Ciąża jest czasem, kiedy kobieta powinna szczególnie dbać o kondycję swojego organizmu. Wszelkie nieprawidłowości jakie się w tym czasie pojawiają mogą mieć ogromny wpływ na płód. Z tego powodu warto dokładnie zaplanować cały ten okres i dowiedzieć się jakie są zalecenia dotyczące poszczególnych tygodni. Dzięki temu znacznie spokojniej podejdziemy do tematu i bez problemu podołamy nowym wyzwaniom. Poczęcie dziecka powinno być planowane.

Poczęcie dziecka – planowanie

poczęcie dzieckaJest to najbardziej korzystna sytuacja, ponieważ daje szansę odpowiednio wczesnego wdrożenia suplementacji. Przyjmuje się, że kwas foliowy powinien być zażywany nawet kilka miesięcy przed zapłodnieniem. Dzięki temu w organizmie kobiety uzupełniane są zapasy, które gwarantują prawidłowy rozwój układu nerwowego już do wczesnych miesięcy. Utrzymanie optymalnego poziomu tego składnika również będzie znacznie łatwiejsze. Z wagi na to powinniśmy omówić nasze plany z ginekologiem. Pomoże nam wtedy określić jakie badania warto wykonać. Konieczne może być ustabilizowanie stanu całego organizmu.

Układ hormonalny

Szczególnie duże znaczenie ma tu układ hormonalny. Wpływa na funkcjonowanie reszty ciała. Równocześnie wydzielane przez niego związki odpowiadają za utrzymanie ciąży oraz cały rozwój dziecka. Wszelkie zaburzenia mogą prowadzić nawet do problemów z płodnością. Z tego powodu warto mieć kontrolę nad poziomem poszczególnych wskaźników. Wszelkie niepokojące objawy powinny być jak najszybciej zgłaszane u lekarza. Zyskujemy wtedy szansę odpowiednio wczesnego zdiagnozowania i zaleczenia rozwijającej się choroby.

Zmiana trybu życia po poczęciu dziecka

Już po potwierdzeniu ciąży należy wdrożyć odpowiednie zmiany w trybie życia. Z pewnością niezbędne jest odstawienie alkoholu. Nawet niewielkie ilości mogą prowadzić do poważnych wad rozwojowych. Z uwagi na to warto być ostrożnym i dokładnie sprawdzać skład podawanych nam ciast i deserów. Jednak nie musimy martwic się, że piliśmy zanim wykonaliśmy test. Przyjmuje się, że przed zagnieżdżeniem się zarodka nie dochodzi do poważnych uszkodzeń. Działa wtedy zasada „wszystko albo nic”. Z tego powodu po wystąpieniu jakichkolwiek nieprawidłowości ciąża ulega obumarciu. Warto o tym pamiętać i nie stresować się zbyt mocno. Już od pierwszego miesiąca musimy również zrezygnować z surowych ryb i mięs. Ich spożywanie nie jest wskazane ze względu na podwyższone ryzyko zarażenia się licznymi bakteriami lub pasożytami.

Niestety nawet przy produktach ze sprawdzonych źródeł nie mamy pewności, że są one w pełni bezpieczne. Lepiej jest lekko ograniczyć dietę na te kilka miesięcy. Zabronione są również papierosy. Jednak nie chodzi tu jedynie o palenie przez matkę. Należy także unikać zadymionych miejsc i sytuacji, kiedy będziemy zmuszeni, aby wdychać zanieczyszczenia. Mogłoby to negatywnie wpływać na rozwój układu oddechowego dziecka. Może dojść do wielu nieprawidłowości w obrębie płuc. Szczególnie groźne jest to pod koniec ciąży. Pamiętając o tym powinniśmy zachować ostrożność przez cały okres. Dzięki temu wprowadzone zmiany będą trwałe i nie zapomnimy o zakazanych produktach.

Odpowiednia suplementacja

poczęcie dzieckaKolejna kwestia to oczywiście suplementacja. Powinna być jednak dobierana bardzo indywidualnie. Warto skonsultować to z lekarzem. Jedynym preparatem polecanym dla wszystkich kobiet jest kwas foliowy. Jednak tu również mamy ogromny wybór produktów. Warto kierować się poleceniami ginekologów specjalizujących się w prowadzeniu ciąży. Na podstawie swojego doświadczenia z pacjentami będą w stanie określić co jest najbardziej skuteczne. Należy również dowiedzieć się jaka dawka jest wskazana w naszym przypadku. Wszystkie inne witaminy i minerały musza być dopasowywane na podstawie odczuwanych objawów lub wykonywanych badań. Należy pamiętać, że nadmiar składników może być równie niebezpieczny jak ich niedobór. Z tego powodu nie możemy suplementować się samodzielnie.

Wszystko powinno być kontrolowane przez lekarza specjalistę. W przypadku problemów zdrowotnych muszą zostać dobrane jak najbardziej bezpieczne leki. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Niektóre preparaty są niezalecane u kobiet w ciąży, ale ich użycie może znacznie poprawić stan zdrowia. W takim przypadku warto zaufać lekarzom i zażyć zalecaną przez nich dawkę. Odpowiednio dopasowana, krótka kuracja nie powinna wpływać negatywnie na stan płodu. Szczególnie w późniejszych miesiącach ciąży. Należy dbać o swój komfort i jak najbardziej łagodzić występujące objawy. Zły san ciała oraz długotrwały stres mogą bardzo negatywnie wpływać na przebieg ciąży.

Dolegliwości związane z ciążą

Wiele kobiet skarży się również na dolegliwości. Przyjmuje się, że najczęściej występują w pierwszym trymestrze. Jest on uważany za najbardziej kłopotliwy i ciężki do przetrwania. Jednak nie zawsze tak jest. Wiele przyszłych mam nie odczuwa negatywnych objawów. Jednak równie dobrze mogą występować przez dziewięć miesięcy. Warto być na to przygotowanym i nie nastawiać się zbyt mocno na pełną aktywność. W wielu przypadkach mogłoby być to niebezpieczne. Warto dostosować się do możliwości swojego organizmu oraz słuchać się swojego lekarza prowadzącego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here