Gra w szachy nie jest może jakoś specjalnie skomplikowana, ale mimo tego niektórzy rzeczywiście mają z nią problem. Spora grupa osób dorosłych nie posiadła jeszcze umiejętności gry w szachy, dlatego też nikogo nie powinno dziwić to, iż dla większości dzieci jest ona kompletną czarną magią. Maluchy przyglądają się poczynaniom swoich starszych rówieśników bawiących się w szkołach czy przedszkolach, a w domu mogą obserwować rozrywkę praktykowaną przez rodziców, braci i siostry, ale choć chciałyby dołączyć do takiej zabawy, często nie są w stanie tego zrobić. Spora ilość pionków miesza im w głowach, a zapamiętanie ruchów poszczególnych figur wydaje się zadaniem niewykonalnym. Na szczęście nauka gry w szachy dla dzieci jest zupełnie możliwa i nie musi być przeprowadzana w specjalistycznych placówkach edukacyjnych. Każdy rodzic, umiejący oczywiście grać w szachy, jest w stanie przekazać tę umiejętność swojemu dziecku. Wystarczy odrobina zaangażowania, trochę czasu i ogromna porcja cierpliwości.

Dlaczego dzieci powinny grać w szachy?

Dlaczego dzieci powinny grać w szachy?Po co jednak próbować przekazać dziecku takie informacje, skoro na rynku jest tyle innych gier o znacznie prostszych zasadach, dostosowanych do poziomu wiedzy kilkulatków? Otóż gra w szachy to doskonały sposób na rozwój umysłu i wielu innych cech. Dzieci, które systematycznie biorą w niej udział, osiągają znacznie lepsze wyniki w nauce, co zostało potwierdzone specjalistycznymi badaniami. Przede wszystkim rozwijają swoje umiejętności matematyczne. Uczą się koncentracji, ponieważ muszą cały czas dokładnie skupiać się na grze, aby nie przegapić ruchu swojego konkurenta i właściwie na niego zareagować. Zaczynają myśleć w przód. Chcą planować swoje dalsze kroki, aby wyprzedzać swojego rywala i ostatecznie z nim wygrać.

Rozwijają także wiele dodatkowych umiejętności. Teoretycznie niezwiązanych z nauką czy edukacją. Stają się bardziej pewne siebie, zwłaszcza jeśli gra wychodzi im coraz lepiej i mogą zwyciężać z osobami dorosłymi bądź starszymi (nie należy im jednak tego ułatwiać i specjalnie się poddawać). Uczą się także przegrywać, gdyż porażki w takich zabawach są nieuniknione. Sprawdzają siebie w wielu różnych sytuacjach, tym sposobem zdobywając bezcenne cechy charakteru, zdecydowanie przydające się w całym życiu. Podobne korzyści uzyskują dorośli grający w szachy. Najlepiej zatem namówić do takiej rozrywki całą rodzinę i wspólnie z nią spędzać przyjemnie czas przy partyjne szachów.

Jak nauczyć dziecko gry w szachy?

Jak nauczyć dziecko gry w szachy?Już nawet w przedszkolach, zwłaszcza tych prywatnych, organizowane są specjalne zajęcia z gry w szachy. Jeśli dziecko ma więc możliwość wzięcia udziału w podobnych lekcjach, trzeba mu na to koniecznie pozwolić. W grupie swoich rówieśników będzie mogło pozyskać nową umiejętność. Uzyska solidne wsparcie i zacznie razem z innymi dziećmi szkolić się, mogąc sobie wzajemnie pomagać i wzajemnie się uczyć. Niektóre maluchy znacznie szybciej opanowują nowe umiejętności od innych.

Mogą dzięki temu pomagać swoim rówieśnikom, doradzać im i dawać im bezcenne wskazówki, jakich nigdy nie uzyskaliby od osób dorosłych – dzieci myślą po prostu inaczej i mają swój własny język. Lekcje z gry w szachy teoretycznie powinny odbywać się przynajmniej raz dziennie, ale brak czasu sprawia, że organizowane są one najczęściej raz w tygodniu. Czy taka nauka gry w szachy dla dzieci może być efektywna? Na pewno nie w stu procentach, ale mimo wszystko warto maluchowi na nią pozwolić, chociażby ze względu na to, że będzie to świetny pretekst do spędzenia dodatkowego czasu w gronie znajomych i przyjaciół. Nawet jeśli maluch opanuje umiejętność gry w szachy dopiero po kilku miesiącach, zyska coś bezcennego i będzie dumny, iż udało mu się wykonać to niełatwe zadanie.

Domowa nauka

W niektórych przedszkolach, zwłaszcza tych państwowych, nie organizuje się jednak zbyt wielu zajęć dodatkowych. Ogranicza się je do lekcji języków obcych bądź zajęć tanecznych, dlatego trudno w nich szukać godzin poświęcanych na naukę gry w szachy. Teoretycznie można zapisać na nią dziecko do zupełnie innej placówki. Nie chcąc jednak w ten sposób tracić pieniędzy lub czasu przeznaczanego na dojazdy, zawsze można spróbować samemu wcielić się w rolę trenera.

Osoba dorosła, która potrafi grać w szachy, bez trudu przekaże tę umiejętność każdemu innemu człowiekowi. Musi tylko wykazać się odpowiednim podejściem do dziecka – nie należy pod żadnym pozorem na nie krzyczeć, reagować frustracją czy złością, gdy maluch nie będzie umieć zapamiętać ruchów poszczególnych pionków, a podczas gry bezustannie zacznie popełniać błędy. Spokojna i przyjazna atmosfera sprzyja nauce. Trzeba ją dziecku zapewnić i powoli wszystko mu tłumaczyć, zaczynając naukę od przekazania mu najważniejszych informacji teoretycznych, a stopniowo przechodząc do ćwiczenia ich w praktyce. Grać powinno się przynajmniej trzy razy w tygodniu, a każda lekcja musi wynosić przynajmniej jedną godzinę. Warto ten czas poświęcić, aby swojemu dziecku zdobyć nową umiejętność.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here