Udało ci się pomyślnie przejść przez cały okres ciąży. Możesz śmiało powiedzieć, że jesteś teraz dumną i szczęśliwą mamą, która zamierza poświęcić najbliższe lata swojego życia na zapewnienie swojemu dziecku prawidłowego rozwoju. Zdecydowanie najbardziej skupiasz się teraz na swoim maluszku i zapominasz o swoim własnym organizmie, podczas gdy on także może różnie się zmieniać tuż po samym porodzie. Być może zastanawiałaś się już nawet na tym, kiedy miesiączka po ciąży powinna pojawić się po raz pierwszy. Zapomniałaś już kompletnie, jak to jest mieć okres i w pewnym stopniu się go boisz, chociaż wiesz, że twoje lęki są zupełnie bezpodstawne i nie mają żadnego sensu. Nie da się oczywiście podać jednego konkretnego terminu, w którym każda świeżo upieczona mama powinna dostać swój okres. To, kiedy miesiączka pojawi się u ciebie, zależeć może bowiem od licznych i zróżnicowanych czynników.

Miesiączka po ciąży

miesiączka po ciążyNie powinnaś za bardzo przejmować się tym terminem. Z czasem twój okres menstruacji zacznie się samodzielnie regulować i dlatego nie powinnaś na siłę próbować wywoływać u siebie miesiączki. W ten sposób możesz tylko osiągnąć odwrotny skutek i sobie zaszkodzić. Okres pojawi się wtedy, kiedy ma się pojawić. A czy to będzie szybciej, czy będzie to później – nie powinno mieć to dla ciebie żadnego znaczenia. Czekaj więc na niego spokojnie i dbaj o to, aby czuć się po prostu dobrze. Unikaj stresu i silnego napięcia. Nie bierz na siebie dodatkowej pracy, zwłaszcza jeśli wciąż zajmujesz się dzieckiem. Nie ćwicz ponad swoje siły i daj sobie trochę czasu na dojście do pełnej sprawności. Tuż po porodzie twoje ciało jest przecież mocno osłabione i nie funkcjonuje tak jak dawniej. Dlatego nie możesz go narażać na niepotrzebne uszkodzenia czy urazy. Z czasem wszystko zacznie się samo regulować – także i twój okres.

Jak wygląda menstruacja po ciąży?

Niemalże już kilka dni po porodzie możesz dostrzec u siebie krwawienie. Zauważysz niewielkie plamy krwi na bieliźnie, piżamie lub pościeli i zaczniesz na pewno zastanawiać się nad tym, czy przypadkiem nie jest to okres. Nie ma jednak takiej możliwości, aby pojawił się on tak szybko. Krew wydzielająca się tuż po porodzie to tak naprawdę odchody płodowe, do których może dojść i po porodzie zupełnie naturalnym, i po wykonanym cięciu cesarskim. Pamiętaj więc, że takie plamienie nie świadczy o pojawieniu się twojej pierwszej miesiączki. Jest to objaw oznaczający, że twoja macica próbuje się zregenerować i stara się uzyskać swój pierwotny stan.

Może zatem wydzielać się z niej spora ilość dziwnie wyglądających płynów, które będą składać się zarówno z krwi, jak i śluzu bądź nawet błon płodowych. Na samym początku płyny te będą mieć intensywny czerwony kolor i dość gładką strukturę, a z czasem zaczną przypominać typowe skrzepy, z którymi na pewno wielokrotnie miałaś do czynienia podczas samej miesiączki. Substancje tego rodzaju możesz wydzielać nawet przez kilka tygodni, jednak zwykle do zahamowania ich produkcji dochodzi już po paru dniach. Nie przejmuj się nimi, a po prostu zadbaj o swój komfort. Dopóki wciąż plamisz, stosuj delikatne i małe podpaski bądź zawsze używaj wkładek higienicznych, dzięki którym nie będziesz brudzić swojej bielizny czy piżamek.

Kiedy miesiączkowanie po ciąży?

miesiączka po ciążyMiesiączka po ciąży prędzej czy później musi się pojawić, ale czy występuje ona tak samo szybko u kobiet karmiących piersią jak u kobiet, które raczą swoje dzieci mlekiem modyfikowanym? Jeżeli sama postanowiłaś, że będziesz karmić naturalnie, na pewno próbowałaś się już nad tym zastanawiać. Do produkcji mleka dochodzi w twoim organizmie za sprawą działania prolaktyny. To ona przygotowuje twoje gruczoły piersiowe do karmienia i sprawia, że gdy dziecko zaczyna je zasysać, wydzielają one pożywny pokarm. Prolaktyna odgrywa więc bardzo ważną rolę, ale może także hamować samą owulację, co z kolei łączy się ściśle z opóźnieniem samej miesiączki.

Jeżeli zdecydowałaś się karmić swoje dziecko piersią, na okres będziesz musiała poczekać trochę dłużej. Prawdopodobnie pojawi się on dopiero po upływie kilku czy nawet kilkunastu miesięcy liczonych od dnia samego porody. Jeżeli stosujesz karmienie mieszane i od czasu do czasu zastępujesz swoje mleko produktem modyfikowanym, okres może się u ciebie pojawić po dwóch czy trzech miesiącach. Nie jest to jednak reguła, dlatego nie martw się, jeśli mimo stosowania karmienia mieszanego wciąż nie doczekałaś się swojej pierwszej miesiączki, a minęło już pół roku, od kiedy twoje dziecko pojawiło się na świecie.

Podsumowanie

Każdy człowiek jest inny, dlatego organizmy kobiet zupełnie inaczej mogą reagować na ciążę. Nie powinnaś porównywać się do swoich koleżanek, mam czy babć. Nawet jeśli u nich miesiączka po ciąży pojawiła się w ekspresowym tempie, nie oznacza to wcale, że u ciebie będzie dokładnie tak samo. Miej tego świadomość i nie wyczekuj jej z niecierpliwością. To, kiedy się ona pojawi, nie ma większego znaczenia dla twojego zdrowia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here