Ciąża jak wiadomo, jest czasem szczególnej uwagi, troski i ostrożności. Wiążą się z nią rzeczy oraz produkty wskazane, oraz takie, które są zabronione. Smaki i zachcianki ciężarnej kobiety niestety nie zawsze mogą zostać spełnione. Wielu lekarzy uważa, że w ciąży absolutnie powinno się wykluczyć surowe mięso, surowe ryby oraz sery pleśniowe. Zatem czy łosoś w ciąży jest dopuszczalny?

Łosoś w ciąży

Ogólnie rzecz biorąc ryby są produktem bardzo polecanym w czasie ciąży oraz w okresie przygotowywania się do niej, ponieważ są bardzo zdrowe ze względu na zawarte w nich tłuszcze z dużą ilością kwasów omega 3, które bardzo dobrze wpływają na rozwój mózgu dziecka. Kwasy te chronią też przed przedwczesnym porodem oraz mniejszym rozwojem alergii u dzieci starszych. Kwasy omega 3 mają także bardzo dużo pozytywnego wpływu na nasz organizm. M.in. zmniejszają ryzyko ataku serca, obniżają ciśnienie krwi, wzmacniają odporność, korzystnie wpływają na pracę mózgu i pamięć, a także bardzo korzystnie wpływają na pracę układu nerwowego.

Niestety wiele zależy od jakości produktów, w szczególności od stopnia ich zanieczyszczenia

Łosoś w ciążyZ tego względu iż istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że ryby morskie mogą być zakażone metylortęcią i dioksynami, kobiety w ciąży powinny zachować dużą ostrożność w kupowaniu gatunków ryb. Szczególnie powinny zrezygnować z ryb drapieżnych. Ryby, które kupujemy w czasie ciąży powinny być bezpieczne. Nie tak ważne jest samo jedzenie ryb, tylko korzyści jakie są ze spożywania kwasu omega 3. Niekiedy zdrowszym rozwiązaniem, gdy nie mamy bezpiecznego źródła, z którego możemy kupować ryby, jest suplementacja kwasu omega 3 w kapsułkach.

Jeśli chodzi o łososia, nie jest on rybą zalecaną do spożywania w ciąży, ze względu na rodzaj hodowli. Najczęściej łososie hoduje się w zbiornikach, a tam są karmione nieodpowiednio, m.in: padliną, mączkami zbożowymi, a także antybiotykami. Rekin, miecznik, makrela królewska, tuńczyk, węgorz amerykański (żółty, srebrzysty), płytecznik, są to ryby, które odradza się spożywać ze względu na dużą zawartość rtęci, a łososia, tilapię i pangę, ze względu na rodzaj hodowli.

W niewielkich ilościach dopuszczalne są: dorsz, halibut, marlin. Polecanymi rybami w ciąży są: sardynki, sum, pstrąg hodowlany, flądra, śledź (unikamy jednak śledzi poławianych z Bałtyku,), krewetki, jeżeli są świeże. Najlepszym sposobem na przygotowanie rybki będzie gotowanie na parze, duszenie bądź też pieczenie w piekarniku, gdyż w ten sposób ryba zachowa najwięcej właściwości oraz składników odżywczych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here