Częstotliwość i wygląd niemowlęcej kupki to problem, który zajmuje i nurtuje wszystkie młode mamy. Szczególnie te świeżo upieczone mają wiele dylematów związanych z dziecięcą kupką. Jak powinna wyglądać kupka niemowlaka – jak często powinna się pojawiać w ciągu dnia? To tylko podstawowe pytania z tej kategorii. Czasami rodzice zdecydowanie przesadzają z analizą kału swojego malucha. Jednak w przypadku dzieci, trzeba zwracać uwagę dosłownie na wszystko. Kupka często może nas poinformować, że w organizmie malucha dzieje się coś niepożądanego. Jeśli będziemy świadomi tego, co faktycznie powinno wzbudzać nasz niepokój, łatwiej będzie nam ocenić stan dziecka.

Wygląd stolca u niemowlaka

Kupka niemowlaka - jak częstoNa kupkę naszego malucha zwracamy uwagę w zasadzie przy okazji każdego przewijania. Na pewno nie trzeba się stresować za każdym razem, gdy dostrzeżemy jakieś zmiany. Przeważnie są one związane z dojrzewaniem i rozwijaniem się malutkiego przewodu pokarmowego. Bardzo często inny wygląd stolca dziecięcego wynika ze zmiany sposobu lub częstotliwości jedzenia. Dlatego zawsze należy zachować odpowiedni dystans i spokój. Nie ma sensu biegać do lekarza z każdym najmniejszym problemem. Jednak, jeśli zmiany są bardzo widoczne i towarzyszą im dodatkowe dolegliwości, warto zasięgnąć opinii specjalisty.

Noworodek przez pierwsze kilka dni robi tzw. smółkę. Jest to bardzo luźna, miękka, zielonkawa lub żółtawa kupka. W większość jej składu to bilirubina, czyi barwnik odpowiedzialny np. za żółtaczkę. Jest on wydalany z organizmu dziecka wraz z innymi zbędnymi produktami przemiany materii. Smółka pojawia się mniej więcej przez pierwsze cztery do pięciu dni od narodzin. Potem kupka znacznie zmienia wygląd. Jej konsystencja, kolor oraz zapach zależy od tego czym, i w jaki sposób karmimy nasze dziecko.

Kupka niemowlaka – jak często?

U niemowlaka karmionego piersią, kupka pojawia się po każdym karmieniu i pomiędzy posiłkami. W ciągu dnia musimy nieraz przewijać malca nawet kilkanaście razy. To norma. Potem, kiedy już układ trawienny zaczyna działać coraz bardziej wydajnie i sprawnie, a w jelitach osiedlą się dobre bakterie, kupka pojawia się coraz rzadziej. Przeważnie stolec dziecka jest dość luźny, ma żółtawą lub zielonkawą barwę i zapach kwaśnego mleka.

Jeśli zauważymy, że dziecko robi kupki w bardzo ciemnym odcieniu zieleni, może to oznaczać, że maluch ma na coś alergię. Należy wówczas dokładnie przeanalizować jego dietę i wykluczyć ewentualny alergen. Gdy stolec przybiera brudną szarą barwę to znak, że maluch ma kłopoty z wątrobą. Czarna kupka może oznaczać nadmiar żelaza.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here