Nawet jeśli nie mamy przed sobą dużych, wiążących prawnie decyzji, jest duża szansa, że pomoc notariusza może się nam przydać. Poniżej wyjaśniamy, w jakich sytuacjach warto poszukać kontaktu z notariuszem i co można uzyskać w ramach jego usług.

Kancelaria notarialna – nieoceniona pomoc w sprawach majątkowych

Najczęstszym powodem, dla którego korzystamy z usług notariusza, są bez wątpienia różnego typu sprawy majątkowe. Zadaniem kancelarii notarialnej jest między innymi oficjalne sporządzanie aktów sprzedaży, darowizny, rozdzielności majątkowej i wielu innych podobnych dokumentów. Wystarczy, że planujemy kupić mieszkanie, otrzymamy spadek albo zamierzamy zawrzeć związek małżeński, by wizyta u notariusza stała się koniecznością.

Warto tu podkreślić, że notariusz wspiera nie tylko osoby fizyczne, ale także firmy czy spółki. W przypadku przedsiębiorców zgodna z prawem forma dokumentów jest jeszcze bardziej istotna, jako że konsekwencje błędu mogą okazać się naprawdę dotkliwe. Dlatego też większość dużych przedsiębiorstw korzysta na stałe z usług zaufanej kancelarii.

Poświadczenia zgodności – notariusz konieczny!

Aby wykonać kopię jakiegokolwiek dokumentu, współcześnie nie musimy korzystać nawet z ksero czy skanera. Wystarczy tylko szybkie zdjęcie smartfonem. Ale w przypadku dokumentów, których wiarygodność musi być sprawdzona ponad wszelką wątpliwość, tego typu kopia nie jest uznawana za wystarczającą.

Często są to na przykład dyplomy, zaświadczenia związane z czynnościami prawnymi czy dokumenty, w których liczy się data okazania. By ich kopie zostały uznane za ważne w wielu instytucjach, konieczne będzie wystąpienie do notariusza o poświadczenie zgodności dokumentu z oryginałem. Zajmuje się tym kancelaria notarialna, a samo poświadczenie następuje w obecności okaziciela dokumentu z ważnym dowodem osobistym.

Akty notarialne – jak wygląda ich struktura?

Różnego typu umowy, które tworzy dla swoich klientów notariusz, określane są wspólnym mianem aktów notarialnych. Akty notarialne mają ściśle określoną prawnie formę, zawierającą komparycję, czyli nagłówek z danymi stron i notariusza, treść samego aktu oraz pouczenia i zakończenie.

W każdym akcie znajdują się również informacje finansowe dotyczące ceny usługi, dzięki czemu kancelaria i klienci mają pewność, że dobrze się rozumieją. Ostatnim i niezbędnym elementem aktu są oczywiście własnoręczne podpisy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here