Ceny transferowe nie posiadają jednoznacznej definicji, która potrafiłaby w krótkich zdaniach wyjaśnić jego ich istotę. Najprościej wytłumaczyć je jako ceny stosowane w transakcjach między podmiotami, które są powiązane i odbiegają od siebie wobec tych, które ustaliłyby transakcje niezależnie od siebie.

Ceny transferowe a podatek – jakie mają wobec niego znaczenie?

W wypadku systemu podatkowego istotny jest fakt, iż stosowanie cen transferowych sprawia, że podmiot może nie ukazywać dochodów bądź uznawać je jako niższe, niż faktycznie posiada. Dlatego właśnie taka osoba posiada zaniżone opodatkowanie, a fiskus tym samym traci pieniądze.

Wiele osób zastanawia się więc, jakie znaczenie mają ceny dla innych podatników? Niektóre osoby wykorzystują takie powiązania aby płacić mniejsze podatki bądź nie płacić ich wcale. To jednak jest związane z dużym ryzykiem, ponieważ fiskus posiada narzędzia walczące z takim problemem: przede wszystkim ze strony prawnej.

Ceny transferowe i ich znaczenie wobec podatnika

Jeśli dany podmiot wykaże, że jego dochody były niższe od tych faktycznych, musi liczyć się z większym opodatkowaniem. Organ określa tym samym cenę niekontrolowaną, cenę odsprzedaży, marżę, zysk transakcyjny.

Stosowana jest także metoda ceny niekontrolowanej: jest ona jedną z głównych, stosowanych w takich sytuacjach w pierwszej kolejności. Polega ona na porównaniu ceny, jaka została określona z ceną, która stosowana jest w transakcjach podmiotów niezależnych od siebie. Porównanie to dokonywane jest na podstawie cen, które podmiot stosuje na rynku bądź na rynku porównywalnym.

Na czym polega cena odprzedaży?

Cena odsprzedaży związana jest z obniżeniem ceny, która została określona wobec danej transakcji danego przedmiotu w wypadku podmiotów niezależnych. Dotyczy to dóbr jak i usług, które nabyto przedtem. Równie popularną metodą jest rozsądna marża. Skupia się ona z kolei na sumowaniu wszystkich kosztów związanych z nabyciem przedmiotu: bezpośrednich, jak i pośrednich.

Kolejną metodą jest zysk transakcyjny. Stosowany może być wtedy, gdy dochodów nie da się określić za pomocą wymienionych już wcześniej metod. Tutaj podstawą ustalania jest sam zysk, którego podmiot musiałby oczekiwać wobec danej transakcji. Podczas ustalania wartości rynkowej organ nie może brać pod uwagę nieznanych okoliczności.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here