Każda kobieta dochodzi do pewnego etapu w swoim życiu, w którym coraz częściej myśli o założeniu rodziny, a następnie o jej powiększeniu o nowego członka. Dziecko, którego zadaniem jest wypełnienie pustego miejsca powstałego podczas zawarcia związku małżeńskiego oraz towarzyszącego mu uczucia między dwojgiem ludzi, jest idealnym uzupełnieniem owego miejsca w sercu. Niestety wiele par często boryka się z problemami hormonalnymi lub różnego rodzaju chorobami układów rozrodczych, co nie pozwala im cieszyć się życiem w powiększonym gronie. Nie jest to jednak sprawa przesądzona, ponieważ dzisiejsza medycyna umożliwia leczenie wielu schorzeń związanym z bezpłodnością oraz problemami hormonalnymi. W momencie, kiedy dwoje zakochanych w sobie bez pamięci ludzi zaczyna swoją drogę związaną z powiększeniem rodziny, oczekuje jak najszybszego skutku ich pożądania, jakim jest ciąża. Niestety, niejednokrotnie zdarza się tak, że mimo dodatnich testów ciążowych i radości przyszłych rodziców, ciąża przebiega nieprawidłowo. Taki proces nazywamy między innymi ciążą pozamaciczną. Czym jest ciąża pozamaciczna?

Ciąża pozamaciczna

CiążaCiąża pozamaciczna jest to przypadek dość rzadko spotykany, aczkolwiek może być bardzo niebezpieczny w skutkach dla zdrowia a nawet życia kobiety. Polega ona na rozwoju zarodka nie w ścianie macicy, jak w przypadku ciąży w przebiegu prawidłowym, a w jajowodzie. Jajowody są to „przewody” prowadzące od jajników do macicy i są one drogą, przez którą podczas owulacji jajeczko wędruje, aby mogło zostać w nich zapłodnione poprzez plemniki, czyli gamety męskie. W przypadku zapłodnienia zapłodniona komórka jajowa powinna przejść dalszą drogę aż do macicy i tam zagnieździć się w jej ścianie, aby móc się dalej prawidłowo rozwijać.

W ciąży ektopowej (pozamacicznej) zapłodniona komórka jajowa (zygota) nie przedostaje się dalej co skutkuje zagnieżdżeniem się jej w ścianie jednego z jajowodów. Tam zostaje i zaczyna się intensywnie rozwijać zupełnie tak jak w przypadku ciąży prawidłowej. Ten proces może być brzemienny w skutkach w przypadku braku jakichkolwiek oznak ciąży lub ich bagatelizowania, ponieważ na skutek powiększającej się wciąż zapłodnionej komórki jajowej, powiększeniu ulega także jajowód, który z biegiem czasu może ulec destrukcji. Może to doprowadzić do krwotoku zagrażającego zdrowiu i życiu ciężarnej kobiety.

Ciąża pozamaciczna – Przyczyny

Dlaczego zapłodniona komórka jajowa nie opuszcza jajowodu i nie zagnieżdża się w ścianie macicy, czyli tam, gdzie powinna? Przyczyny mogą być różne, aczkolwiek bardzo ciężko jest jednoznacznie ustalić dlaczego proces zagnieżdżenia zygoty w nielicznych przypadkach przebiega nieprawidłowo.

Domniemanymi przyczynami mogą być:

  • choroby weneryczne
  •  endometrioza
  •  zapalenie przydatków (jajników i jajowodów)
  •  nieleczone infekcje grzybicze lub bakteryjne pochwy.

Warto zwrócić uwagę na stan swojego zdrowia jeżeli planujemy ciążę. Nie daje nam to niestety gwarancji na pozytywne zakończenie procesów zapłodnienia oraz zagnieżdżenia, jednakże w zdrowym organizmie kobiety istnieje dużo większa szansa na pomyślne zapłodnienie oraz zagnieżdżenie co skutkuje dalszym rozwojem się zarodka i być może za kilka miesięcy, pojawieniem się nowego, maleńkiego członka rodziny.

Inne nieprawidłowości podczas ciąży

Inne nieprawidłowości podczas ciążyOczywiście ciąża pozamaciczna nie jest jedyną nieprawidłowością jaka może się przydarzyć młodej matce. Jest ich o wiele więcej. Bardzo niebezpieczne jest chociażby poronienie. Przyczynami poronień są najczęściej nieprawidłowości związane z budową łożyska lub nieprawidłowości w obrębie rozwijającego się w łonie matki zarodka. A skąd te nieprawidłowości się biorą? Najczęściej jest to wina genów, choć nie zawsze. Jako wady genetyczne wymieniane są zaburzenia chromosomalne, takie jak na przykład trisomia. Objawia się ona tym, że w komórkach ciała występuje dodatkowy chromosom. Inne genetyczne zaburzenia polegają na tym, że zarodek rozwija się bezproblemowo w łonie matki, lecz narastające błędy genetyczne powodują natychmiastowe zahamowanie jego dalszego wzrostu co w konsekwencji może lecz nie musi doprowadzić do poronienia.

Do poronienia mogą również doprowadzić wady rozwojowe płodu takie jak wady układu nerwowego, wady układu moczowego lub wady serca. Tutaj w grę wchodzą nie tylko wady genetyczne lecz również czynniki środowiskowe. Zaburzenia w rozwoju tkanek mogą również prowadzić do poronień. Do poronienia mogą także doprowadzić rożnego rodzaju wady w budowie samej pępowiny która łączy organizm matki i dziecka. Takie wady powodują zaburzenia w transporcie niezbędnych składników odżywczych i również są bardzo groźne w kontekście prawidłowego przebiegu ciąży.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here